4-Hers compete in general projects

 

LAUREN BERGNER, Grand Champion Senior All-Around Horse, Grand Champion Senior Horse Showmanship, Reserve Grand Champion Breeding Beef, Grand Champion Overall General Senior Project and Grand Champion Foods & Nutrition.

Beekeeping: Jaelynn Miner, Beekeeping Unit 1 - Jr., 1, Champion, Reserve Grand Champion; Kira Christensen, Beekeeping Unit 1 - Jr., 1; Jeff Miner; Beekeeping Unit 1 - Sr., 1, Champion, Grand Champion.

Cake Decorating: Maggie Kleve, Cake Decorating Unit 1: Edible Cake Decorating - Jr., 1; Elizabeth Horsley, Cake Decorating Unit 1: Edible Cake Decorating - Jr., 1; Amairany Montelongo, Cake Decorating Unit 1: Edible Cake Decorating – Jr., 1, Reserve Champion; Addsion Mason, Cake Decorating Unit 1: Edible Cake Decorating - Jr., 1; Holley Ely, Cake Decorating Unit 1: Edible Cake Decorating - Jr., 1, Champion, Grand Champion; Tessa Gales, Cake Decorating Unit 2: Single Layered Cake - Int., 1, Champion, Reserve Grand Champion.

Cereamics: Amairany Montelongo, Ceramics Unit 1 - Glazes: Jr., 1, Champion, Grand Champion.

Clothing Construction: Ruby Santistevan, Beginning Steam Clothing 1: Pillowcase - Jr., 1, Reserve Champion; Kynlea Nelson, Beginning Steam Clothing 1: Pillowcase - Jr., 1, Champion; Kaylee Anderson, Steam Clothing 2: Dress - Jr., 1, Champion, Grand Champion, Jr. Overall General 4-H Project.


Electricity: Owen Brubacher, Electric, Magic of Electricity: Unit 1 - Jr., 1, Champion, Grand Champion.

Foods and nutrition: Braylin Herman, Cooking 101 - Baked Bar Cookies: Jr., 1; Kaylee Anderson, Cooking 101 - Cookies: Jr., 1, Reserve Champion; Owen Brubacher, Cooking 101 - Cookies: Jr., 1; Braylin Herman, Cooking 101 - Cookies: Jr. ,1; Jessica Owens, 201 - Quick Breads: Sr., 1, Champion; Lauren Bergner, Cooking 301 - Yeast Rolls: Sr., 1, Champion, Grand Champion, Sr. Overall General 4-H Project.

Gardening: Amy Struckmeyer, Gardening Unit 1: See Them Sprout - Jr., 1, Champion, Grand Champion.

Citizenship: Alyssa Lock: Global Citizenship, Study of Another Country: Sr., 1, Champion, Grand Champion.

Heritage Arts: Kassidy Porter Heritage Arts Fiber Arts: Sr .; Aubrey Bieber, Heritage Arts Quilting - Unit 1: Jr., 1; Ellie Kleve, Heritage Arts Quilting - Unit 1: Int., 1, Champion, Grand Champion, Int. Overall General 4-H Project; Leah Struckmeyer, Heritage Arts Quilting - Unit 2: Int., 1, Champion, Reserve Grand Champion.

Leadership: Isaac Strauss, Leadership: Leadership Road Trip - Sr., 1, Champion, Grand Champion.

Leathercraft: Sarah Schlachter, Leathercraft Unit 1 - Introduction to Leathercraft & Stamping: Jr., 1; Jace Bamford, Leathercraft Unit 1 - Introduction to Leathercraft & Stamping: Jr., 1; Wyatt Mason, Leathercraft Unit 1 - Introduction to Leathercraft & Stamping: Jr., 1, Champion; Alexis Nelson, Leathercraft Unit 1 - Introduction to Leathercraft & Stamping: Jr., 1; Reece Horton, Leathercraft Unit 1 - Introduction to Leathercraft & Stamping: Jr., 1, Reserve Champion; Leah Edwards, Leathercraft, Unit 2 - Beginning Leather Carving: Jr .; Caleb Santistevan, Leathercraft Unit 2 - Beginning Leather Carving: Jr., 1, Reserve Champion; Leah Edwards, Leathercraft Unit 2 - Beginning Leather Carving: Jr., 1, Champion; Jayce Boerner, Leathercraft Unit 3 - Int. Leather Carving: Jr., 1, Champion; Baylor Struckmeyer, Leathercraft Unit 4 - Advanced Leather Carving: Sr., 1, Champion; Layna Wear, Leathercraft Unit 5 - Coloring and Shading: Int., 1, Reserve Champion; Brooklyn Plumb, Leathercraft Unit 5 - Coloring and Shading: Sr., 1, Champion, Grand Champion.


Photography: Aubrey Bieber, Photography Focus on Photography-Level 1: Jr., 1, Champion, Reserve Grand Champion; Josephine Schlachter, Photography Focus on Photography-Level 1: Sr., 1, Champion, Grand Champion.

Scrapbooking: Grace Stone, Scrapbooking - Two Page Layout: Jr., 1, Champion, Grand Champion; Elizabeth Horsley, Scrapbooking - Scrapbook Album: Jr., 3.

Shooting Sports: Baron Starkebaum, Shooting Sports Shotgun: Jr., 1, Champion, Grand Champion; Jack Frerichs, Shooting Sports Shotgun: Sr., 1, Champion, Reserve Grand Champion; Baron Starkebaum, Shooting Sports .22 Rifle: Jr., 1.

Small Engines: Owen Brubacher, Small Engines Unit 1 - Crank It Up: Jr., 1, Champion, Grand Champion.

Sportfishing: Kaden Herman, Sportfishing Unit 1: Take the Bait - Int., 1, Champion, Grand Champion.

Veterinary Science: Kylee Workman, Veterinary Science Unit 1 - From Airdales to Zebras: Int., 1, Champion, Grand Champion.

Woodworking: Owen Brubacher, Woodworking Unit 1 - Measuring Up: Jr., 1, Champion, Reserve Grand Champion: Braden Plumb, Woodworking Unit 3 - Nailing it Together: Int., 1, Champion, Grand Champion.

Club Booths: Holyoke Centennial, Grand Champion; Holyoke FFA, Reserve Grand Champion.

Cloverbud Projects: Avery Horton, Rhettly Schlachter, Gracie Parrish, Haeden Daniel, Brodyn Daniel, Keirah Nelson, Quinn Frerichs, Ava Ely, Caden Donovan, Mason Boerner, Allison Plumb, Joseph Kleve, Laityn Bieber and Kortlyn Carpenter.

ELEANOR KLEVE, Grand Champion Overall Intermediate Project and Grand Champion Heritage Arts.

 

Reader Comments
(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2020